Zwichnięcie stawu – mały poradnik

Przykucająca na kostkach brukowych kobieta, która wiąże but.

Każda forma aktywności fizycznej – nawet chód – wiąże się z ryzykiem urazu. Chociaż możemy je minimalizować przez użycie odpowiedniego sprzętu, np. obuwia, to w niektórych sytuacjach kontuzji po prostu nie da się uniknąć. Już przed jej doznaniem warto wiedzieć jak rozpoznać potencjalny uraz i jak sobie z nim poradzić. Czym jest zwichnięcie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest zwichnięcie?

Należy przypomnieć, że uraz ten dotyczy wyłącznie stawów oraz bezpośrednio otaczających je struktur i tkanek. Do zwichnięcia dochodzi wtedy, gdy powierzchnie stawowe w obrębie jednego stawu zmieniają swoje położenie, tracąc między sobą połączenie. W wyniku zwichnięcia, bardzo często dochodzi do uszkodzenia nie tylko samej torebki stawowej, ale też więzadeł, łąkotek, mięśni i innych tkanek. W najbardziej niefortunnych okolicznościach ucierpieć mogą także nerwy i naczynia krwionośne.

Lekarz ortopeda

Przyczyny

Biorąc pod uwagę etymologię, wyróżnić możemy 3 typy zwichnięć:

  • wrodzone,
  • patologiczne,
  • urazowe.

Typ pierwszy odnotowuje się w między innymi w przypadkach noworodków cierpiących na wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego. Zwichnięcia patologiczne mogą wystąpić jako rezultat różnych chorób, np. zakaźnych. Najczęstsze – a zarazem najbardziej nieprzewidywalne – są zwichnięcia urazowe. Najwięcej tego typu przypadków jest wynikiem upadku lub wypadku komunikacyjnego.

Objawy

Zwichnięciu zawsze towarzyszy silny ból, natomiast najbardziej charakterystycznym symptomem tego urazu jest brak ruchomości stawu i ustawienie kończyny w nienaturalnej pozycji. Po jakimś czasie dochodzi do pojawienia się obrzęku, któremu może towarzyszyć krwiak.

Leczenie

Jeśli wstępnie u siebie – lub u kogoś innego – rozpoznamy zwichnięcie, najlepszym wyborem, który możemy podjąć, jest unieruchomienie kończyny w takiej pozycji, w jakiej się znajduje. Następnym krokiem powinno być przetransportowanie rannego do szpitala, gdzie specjaliści zadbają o dalszy przebieg leczenia. Najczęściej wystarczy nastawić zwichnięty staw (z wykorzystaniem znieczulenia), a następnie czasowo go unieruchomić. Po tym czasie warto skonsultować się z rehabilitantami (np. z ortopedą z Bydgoszczy – https://www.orvit.pl/specialisation,15.html), którzy pozwolą na powrót cieszyć się zdrową kończyną.

Zdjęcie RTG stawów kolanowych

W przypadku zwlekania z wizytą w szpitalu, może dojść do konieczności leczenia chirurgicznego, dlatego warto oszczędzić sobie jeszcze większego bólu zawczasu.

Podsumowanie

Zwichnięcia są poważnymi urazami, które wymagają wizyty w szpitalu. W innym przypadku, kontuzjowany naraża się na poważniejsze konsekwencje, które negatywnie mogą odbić się na jego zdrowiu.