Halluks – można z nim wygrać!

Halluksy dotykają sporej części kobiet na całym świecie. Tak zwany „koślawy paluch” to nie tylko nieestetyczna deformacja, ale również poważny problem zdrowotny. W dzisiejszym artykule przedstawimy przyczyny powstawania haluksów oraz sposoby na pozbycie się ich.

Jedną z najczęstszych deformacji ciała wśród kobiet są tak zwane haluksy, czyli „koślawe paluchy”. Wiele kobiet mierzy się z nimi każdego dnia. Panie mają problem z dopasowaniem obuwia, bólem stóp oraz problemami z chodzeniem. A przecież istnieją zasady, których można przestrzegać, by haluksów nie mieć. Jakie?

Przyczyny powstawania haluksów

Jak każde schorzenie haluksy mają swoje różne podłoża. Mogą być dziedziczone genetycznie lub nie. Warto jednak bliżej przyjrzeć się przyczynom tego zjawiska i spróbować znaleźć rozwiązanie dla każdego z nich.

Po pierwsze – haluksy mogą być uwarunkowane genetycznie. Wówczas trudno nam będzie coś z nimi zrobić. Nie zapobiegniemy im, ale będziemy mogli je wyleczyć.

Po drugie – haluksy mogą wystąpić w wyniku różnych innych zawirowań w naszym organizmie. Na ich powstawanie mogą wpłynąć zarówno zmiany hormonalne (np. wywołane tarczycą lub też cukrzycą), otyłość (kiedy na stopach oparty jest duży ciężar ciała), wadliwie zbudowany kolagen (mówimy tutaj o tak zwanej „wiotkości wielostawowej”), jak i choroby reumatyczne czy tez inne przebyte wcześniej schorzenia.

Po trzecie – haluksów możemy nabawić się same. Wystarczy, że przez długi czas będziemy nosiły nieodpowiednie obuwie – na przykład za małe, niewygodne, deformujące stopę.

 

Jak zapobiegać i leczyć haluksy?

Jak wiadomo i jak mówi stare przysłowie – lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego żeby ustrzec się przed pojawieniem się haluksów, na tyle, na ile to możliwe, powinnyśmy wyeliminować wszelkie przyczyny, które mogą sprawić, że one powstaną. Jeśli cierpimy na otyłość – postarajmy się schudnąć.

Kiedy jednak już cierpimy na haluksy – musimy podjąć zdecydowane kroki. Zabieg będzie tutaj obligatoryjny, by pozbyć się raz na zawsze tego utrapienia. Możemy mówić o czterech typach operacji na haluksy. Każda z nich różni się od innych, ponieważ każdy przypadek haluksów powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Oto 4 typy operacji:

  • Operacja na tkankach miękkich bez przecięcia kości,
  • Usztywnienie stawu klinowo-śródstopnego,
  • Pojedyncza osteotomia,
  • Podwójna osteotomia.

 

Więcej o operacji haluksów dowiesz się na: https://www.klinikaambroziak.pl/oferta/ortopedia/operacje-halluksow/