5 ciekawostek o chirurgii plastycznej

Chirurdzy plastyczni podczas przeprowadzania zabiegu
źródło: https://www.christofferingves.pl

Piękny wygląd, oszukiwanie czasu czy skandale. O chirurgii plastycznej jest głośno od lat. To temat kontrowersyjny, lecz także coraz bardziej akceptowalny przez społeczeństwo. Wzrasta liczba ludzi korzystających z zabiegów i mało kto już się z tym kryje. Co warto wiedzieć o chirurgii plastycznej.

 

 1. Rozkwit operacji plastycznych
  I wojna światowa, ze względu na poważne obrażenia odniesione przez żołnierzy podczas walk, stała się punktem zwrotnych w chirurgii. To właśnie wtedy wzrosła liczba wykonywanych operacji plastycznych. Do tego były one bardzo wymagające. Oszpeceni przez wojnę weterani mogli polegać na pomocy chirurgów, którzy pomagali im przywrócić komfort życia. Niewątpliwie do rozkwitu przyczyniła się sterylizacja narzędzi i większa świadomość o higienie. Dzięki temu ryzyko powikłań i infekcji można było odpowiednio zminimalizować. 
 2. Starożytne zabiegi
  Wzmianki o zabiegach i operacjach pojawiają się już nawet ze źródeł z 2500 – 3000 lat przed naszą erą! W starożytnym papirusie, który uchodzi za najstarszy znany podręcznik medycyny wojskowej, można znaleźć informacje o sposobach leczenia ran, złamań oraz innych urazów. Nawet starożytni Rzymianie i Grecy mieli duży wpływ na rozwój medycyny. Także tej rekonstrukcyjnej. Równie zainteresowani tą tematyką byli indyjscy czy arabscy uczeni, którzy pozostawili po sobie pisma opisujące zabiegi i narzędzia jakie wykorzystywali. 
 3. Ratując życie
  Skupiając się na pięknie i długowieczności zapomina się o tym, dlaczego powstała chirurgia plastyczna. Jej podstawowym celem było ratowanie życia. Nadal tak jest. Do przełomowych zabiegów należą przeszczepy skóry czy nawet twarzy! W 2010 roku przystąpiono do pierwszego pełnego przeszczepu twarzy. Od tej pory ma się do czynienia z coraz większymi postępami w tej dziedzinie medycyny. 
 4. Sławni i bogaci
  To żadna tajemnica, że sławni i bogaci od lat korzystają z operacji plastycznych. Chcąc zatrzymać czas lub zmienić drobne niedoskonałości decydują się na chirurgię plastyczną. Niestety zdarza się, że niektóre z tych operacji są tragiczne w skutkach. Wśród gwiazd, które poddały się operacji plastycznej znaleźć można nawet ikonę piękna – Marylin Monroe. 
 5. Kontrowersyjne operacje
  Dawniej tematem tabu było powiększanie piersi, operacja korekty nosa czy powiększania ust. Obecnie nie są one tak kontrowersyjne jak niektóre modyfikacje ciała. Nie brakuje osób, które poddają się zabiegom rozszczepiania języka. Niektórzy wszczepiają sobie implanty, aby uzyskać efekt rogów lub guzów. Są także osoby, które za wszelką cenę chcą upodobnić się do sławnych ludzi czy nawet lalek Barbie.

 

Chirurgia plastyczna ciągle się rozwija. Coraz śmielsze operacje sprawiają, że zamazuje się granica między tym co normalne, a tym co kontrowersyjne. Pojawiają się także nowe sposoby modyfikacji ciała przy bezpieczniejszych metodach.